Jak urządzić garderobę

Jak urządzić garderobę

Opublikowany

Garderoba jako osobna przestrzeń przeznaczona na przechowywanie ubrań jest bardzo pożądanym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Tradycyjne, zabudowane szafy powoli odchodzą w zapomnienie.

Popularność garderoba zyskała z kilku powodów. Jednym z nich jest rezygnacja z nadmiaru mebli w pokojach. W garderobie mamy też możliwość większej skrupulatności w segregowaniu rzeczy ze względu na przeznaczenie, sezonowość, stylizacje itp. W dzisiejszym zaganianym świecie szybki dostęp i szybkie odnalezienie właściwych rzeczy zyskują na znaczeniu. Organizacja i porządek pozwolą nam zaoszczędzić cenne minuty. Po co osobna przestrzeń na ubrania? Jeśli w garderobie zagościł bałagan, zamykamy pomieszczenie i problem znika na jakiś czas.

Przy planowaniu garderoby powinniśmy kierować się głównie ergonomią. Budujemy je wykorzystując np. duże, przestronne sypialnie. Oddzielamy dwie części ścianką działową, pozostawiając przejście bez drzwi. Garderoby zlokalizowane w osobnym pomieszczeniu mogą być też zamykane szerokimi przesuwanymi drzwiami szklanymi lub drzwiami zlewającymi się ze ścianą. Garderobę najlepiej ulokować w pobliżu sypialni lub łazienki, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszeni ulokować ją w znacznej odległości od tych pomieszczeń. Musimy pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć wyznaczoną strefę na przechowywanie tak, aby zaoszczędzić czas na szukaniu ubrań.

Półki, szuflady, i wieszaki - to właśnie od tych elementów zależy organizacja garderoby. Musimy rozważyć nasze potrzeby, wypełniając przestrzeń jak największą  ilością koszy, drążków i np. specjalnych wieszaków na spodnie.

Jeżeli w garderobie nie ma źródła naturalnego światła, stosujmy źródła światła sztucznego o ciepłej tonacji, nie przekłamującej barw. Najlepiej montować oświetlenie w poszczególnych półkach i przegródkach, oświetlając bezpośrednio miejsce położone niżej. Do tego celu wykorzystujemy taśmy led, np. Activejet        AJE - 3003528WWI o ciepłej barwie. Oświetlenie LED jest rozwiązaniem najlepszym, nie nagrzewającym wnętrza i ubrań. Taki system oświetlenia powinien być odpowiednio zaprojektowany. Wnętrza szaf powinny oświetlać się same tuż po naszym wejściu do pomieszczenia. Oczywiście warto uwzglednić oświetlenie główne, także o ciepłej barwie i z możliwością regulowania kąta padania światła. Pamietajmy też o odpowiednim oświetleniu lustra - gdzie przed wyjściem oceniamy nasz wygląd. Oświetlając miejsce przy lustrze możemy wykorzystać kinkiety z oferty Acivejet.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.