Jak urządzić garderobę

Jak urządzić garderobę

Opublikowany

Garderoba jako osobna przestrzeń przeznaczona na przechowywanie ubrań jest bardzo pożądanym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Tradycyjne, zabudowane szafy powoli odchodzą w zapomnienie.

Popularność garderoba zyskała z kilku powodów. Jednym z nich jest rezygnacja z nadmiaru mebli w pokojach. W garderobie mamy też możliwość większej skrupulatności w segregowaniu rzeczy ze względu na przeznaczenie, sezonowość, stylizacje itp. W dzisiejszym zaganianym świecie szybki dostęp i szybkie odnalezienie właściwych rzeczy zyskują na znaczeniu. Organizacja i porządek pozwolą nam zaoszczędzić cenne minuty. Po co osobna przestrzeń na ubrania? Jeśli w garderobie zagościł bałagan, zamykamy pomieszczenie i problem znika na jakiś czas.

Przy planowaniu garderoby powinniśmy kierować się głównie ergonomią. Budujemy je wykorzystując np. duże, przestronne sypialnie. Oddzielamy dwie części ścianką działową, pozostawiając przejście bez drzwi. Garderoby zlokalizowane w osobnym pomieszczeniu mogą być też zamykane szerokimi przesuwanymi drzwiami szklanymi lub drzwiami zlewającymi się ze ścianą. Garderobę najlepiej ulokować w pobliżu sypialni lub łazienki, ale zdarza się, że jesteśmy zmuszeni ulokować ją w znacznej odległości od tych pomieszczeń. Musimy pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć wyznaczoną strefę na przechowywanie tak, aby zaoszczędzić czas na szukaniu ubrań.

Półki, szuflady, i wieszaki - to właśnie od tych elementów zależy organizacja garderoby. Musimy rozważyć nasze potrzeby, wypełniając przestrzeń jak największą  ilością koszy, drążków i np. specjalnych wieszaków na spodnie.

Jeżeli w garderobie nie ma źródła naturalnego światła, stosujmy źródła światła sztucznego o ciepłej tonacji, nie przekłamującej barw. Najlepiej montować oświetlenie w poszczególnych półkach i przegródkach, oświetlając bezpośrednio miejsce położone niżej. Do tego celu wykorzystujemy taśmy led, np. Activejet        AJE - 3003528WWI o ciepłej barwie. Oświetlenie LED jest rozwiązaniem najlepszym, nie nagrzewającym wnętrza i ubrań. Taki system oświetlenia powinien być odpowiednio zaprojektowany. Wnętrza szaf powinny oświetlać się same tuż po naszym wejściu do pomieszczenia. Oczywiście warto uwzglednić oświetlenie główne, także o ciepłej barwie i z możliwością regulowania kąta padania światła. Pamietajmy też o odpowiednim oświetleniu lustra - gdzie przed wyjściem oceniamy nasz wygląd. Oświetlając miejsce przy lustrze możemy wykorzystać kinkiety z oferty Acivejet.

Udostępnij

Powiązane artykuły
7 powodów, dla których warto postawić na światło rozproszone

temu

Światło rozproszone to rodzaj oświetlenia, w którym promienie nie są skupione w jednym punkcie, lecz miękko otulają całą przestrzeń. Ich przebieg jest więc czymś zakłócony, na przykład koniecznością przejścia przez mleczne szkło. Poznaj kilka zalet takiego rozwiązania i
Telewizor w całkiem nowym wydaniu

temu

Telewizor to niezbędny sprzęt RTV w niemalże każdym domu. Nie jest on jednak szczególnie atrakcyjny wizualnie. Na szczęście istnieje prosty sposób dla miłośników zmian aranżacji w swoim wnętrzu, dzięki któremu telewizor będzie się prezentował zupełnie inaczej.
Kinkiety dla wielbicieli czytania

temu

Kinkiet LED to idealne rozwiązanie dla miłośników czytania - pozwala bowiem uzyskać skupione, a przy tym przyjazne dla oka światło, dzięki któremu nawet długie godziny spędzone na lekturze książki będą bardzo komfortowe. Marka Activejet przygotowała modne, piękne kinkiety LED także dla bibliofilów.
Wnętrze w stylu minimalistycznym

temu

Minimalistyczne przestrzenie są proste i stronią od wszelkiej przesady. Mało w nich miejsca na dekoracje, prym wiodą zdecydowanie przedmioty o znaczeniu użytkowym. Minimalizm lubi jasne barwy i czyste linie, dzięki którym wnętrze wydaje się być bardzo schludne, a czasami nawet przesadnie sterylne. Oświetlenie wnętrza w stylu minimalistycznym ma olbrzymie znaczenie i trzeba to zrobić z wyczuciem.

Ozdoby świąteczne w całorocznej dekoracji wnętrz

Wielbiciele kreatywnej dekoracji wnętrz coraz chętniej sięgają po lampki choinkowe i ozdoby świąteczne do tworzenia własnych, niecodziennych aranżacji wykorzystujących walory takiego oświetlenia. Te pozornie sezonowe produkty doskonale sprawdzają się w roli całorocznych ozdób, z których ci najbardziej pomysłowi wyczarowują prawdziwe cuda.