Papier fotograficzny - który wybrać?

Papier fotograficzny - który wybrać?

Opublikowany

Papier fotograficzny, a w zasadzie jego odpowiedni wybór, to ostatnie ogniwo łańcucha prowadzącego do uzyskania pięknego wydruku fotografii w domowych warunkach. Warto zapoznać się z podstawowymi wyznacznikami, aby już nigdy nie mieć wątpliwości co do wyboru konkretnego produktu.

Decydując się na zakup papieru fotograficznego, najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktu tej samej firmy, co tusz. Dzięki temu uzyskać można najlepszy efekt końcowy wydruku. Papier fotograficzny różni się nie tylko swoim formatem, ale także połyskiem. Na rynku dostępny jest błyszczący oraz matowy. Ich wybór uzależniony jest w dużej mierze od treści samego zdjęcia.

Papier błyszczący, taki jak produkt AP4-200G100L, cechuje się tworzeniem silnego wrażenia ostrości i nasycenia kolorów. Takie zdjęcia są wyraziste i posiadają wysoki kontrast. Zdjęcia czarno-białe wydrukowane na błyszczącym papierze, posiadają wyjątkową głębię. Najczęściej wybiera się go do wydruków w małym formacie. Błyszczący papier jest także częściej wybierany w przypadku zdjęć mających znaleźć się w albumie. Wynika to z ich delikatności – podczas przeglądania fotografii łatwo jest zostawić na nich odciski palców. Przy zdecydowaniu się na oprawienie błyszczących fotografii, lepszym pomysłem jest ramka z passe-partout, która oddzieli zdjęcia od szybki. Istnieje również papier błyszczący z powłoką żywiczną, taki jak AP6-260GR100, która sprawia, że zdjęcie jest jeszcze trwalsze.

Papier matowy słabiej odbija światło. Dzięki temu dobrze wyglądają wydrukowane na nim zdjęcia w odcieniach pastelowych, stonowane. Wybierając ten produkt, na przykład AP4-110M100L, można mieć gwarancję bardzo eleganckiego efektu finalnego. Papier matowy jest bardziej odporny, odciski palców są na nim niemalże niewidoczne. Wielu profesjonalnych fotografów skłania się ku opinii, że duże formaty zdjęć, od A4 w górę, lepiej jest drukować właśnie na matowym papierze. Dotyczy to zwłaszcza fotografii mających być eksponowanymi na ścianie. Zdjęcia przeznaczone do druku na matowym papierze łatwiej jest obrobić, a ewentualne drobne potknięcia fotografa nie są na nim tak bardzo widoczne. Także jakość drukarki w przypadku matu ma mniejsze znaczenie. Wybór konkretnego papieru fotograficznego do domowej drukarki w dużej mierze zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Najlepiej jest kupić od razu dwa jego rodzaje i samodzielnie przetestować wygląd finalny zdjęć.

Udostępnij

Jak tworzyć kolaże ze zdjęć

Kolaże ze zdjęć pozwalają na stworzenie ciekawego zestawienia różnych fotografii, na przykład z tego samego wydarzenia, takiego jak wakacyjny wyjazd. Wygląda to atrakcyjnie i skutecznie oddaje wiele emocji na jednym obrazie. Przedstawiamy jak taki kolaż wykonać krok po kroku.