Jak poradzić sobie z długim i bardzo wąskim korytarzem?

Jak poradzić sobie z długim i bardzo wąskim korytarzem?

Opublikowany

Korytarz długi jak autostrada to wyzwanie aranżacyjne, z którym można sobie poradzić na kilka sposobów.

Przede wszystkim musimy spowodować, że dłuższe ściany oddalą się od siebie, a krótsze przybliżą. Dlatego te pierwsze muszą być jasne i najlepiej wypełnione lustrami, im większa tafla, tym lepiej. Natomiast krótsze ściany możemy pomalować na ciemniejsze kolory. Nie powinno się zagracać takiego pomieszczenia, a same meble powinny być wizualnie lekkie, z otwartymi półkami. Możemy dokonać podziału przestrzeni, umieszczając np. szafę w poprzek w połowie pomieszczenia z przejściem na dalszą cześć korytarza. Podział na strefę wejściową i prywatną znacząco zmieni kształt pomieszczenia. Wówczas mamy możliwość innego aranżowania powstałych dwóch stref. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, w przedpokoju, który pozbawiony jest światła dziennego, powinna dominować jasna kolorystyka ścian, podłogi oraz mebli. Wybierając chłodne barwy mamy natomiast pewność , że uzyskamy efekt oddalania się ścian od siebie.


Zmianie proporcji przysłużą się elementy zatrzymujące wzrok na całej długości pomieszczenia. Ciekawymi do zagospodarowania elementami są różnego rodzaju wnęki – aranżując taką przestrzeń nie zabieramy cennych centymetrów z wąskiego pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem mogą być niewielkie meble, czy kinkiety wystające ze ściany, np. oferowana przez Activejet AJE-OTTI 2. W głównej mierze nowy kształt wnętrza buduje właśnie oświetlenie. Najlepiej, aby zlokalizowane było ono w różnych miejscach. Powinniśmy różnicować oświetlenie przez wprowadzenie klasycznego podziału na oświetlenie główne, oświetlenie ważnych miejsc jak np. nad lustrem oraz oświetlenie dekoracyjne. Może ono pojawić się w listwach przypodłogowych, dodatkowo pasy LED i czujnik ruchu ułatwią poruszanie się w ciemności. Możemy też umieścić przykuwające uwagę wiszące lampy. Słusznym wyborem będą lampy 3D AJE- ANTIOPE, które zgaszone mają metaliczny kolor, a zapalone zaskakują feerią barw.

Nie należy podkreślać długości pomieszczenia przez układanie podłogi w tym samym kierunku. Powinniśmy postawić na ciekawe wzory, jak szachownica, lub  ułozyć poprzeczne pasy, co skoryguje optycznie tego typu wnętrze. Podobnie możemy planować sufit, a wysokie pomieszczenie można pomalować na ciemny kolor. Na takim ciemnym tle oprawy oświetleniowe będą wyróżniać się z wnętrza.
DSC_0036.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

temu

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.
Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

temu

Kuchnia połączona z jadalnią to spore wyzwanie - trzeba przemyśleć dobór wszystkich mebli i dodatków, ale najważniejszą kwestią pozostaje ta dotycząca doboru odpowiedniego oświetlenia.
Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

temu

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.
Monochromatyczna łazienka

temu

Lubisz prostotę? W takim razie idealnym wyborem dla ciebie będzie monochromatyczna łazienka. Jej projekt bazuje na użyciu tylko jednego koloru, najczęściej bieli, i ograniczeniu do minimum innych barw. W łazience nie zawsze da się je zupełnie wyeliminować, na skutek na przykład obecności opakowań z kosmetykami, ale można zdecydowanie je nieco ukryć.

Papier fotograficzny - który wybrać?

Papier fotograficzny, a w zasadzie jego odpowiedni wybór, to ostatnie ogniwo łańcucha prowadzącego do uzyskania pięknego wydruku fotografii w domowych warunkach. Warto zapoznać się z podstawowymi wyznacznikami, aby już nigdy nie mieć wątpliwości co do wyboru konkretnego produktu.