Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Opublikowany

Przestrzeń biurowa rządzi się swoimi prawami. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na jej przeznaczenie. To miejsce pracy, skupienia, w którym wszystko musi znajdować się we właściwym miejscu i nie sprawdzą się raczej szalone, niefunkcjonalne projekty.

Zacząć należy od ergonomii przestrzeni, to znaczy dopasowania mebli i innego wyposażenia do ludzkiej fizjologii. Obecnie popularne są przestrzenie otwarte, open space, które wpływają na poprawę komunikacji pomiędzy pracownikami. Jednak nawet w jednym większym miejscu, zadbać trzeba o poczucie intymności każdej osoby. Można to uczynić na przykład dzięki samemu sposobowi ustawienia biurek do pracy. Równie ważne jest zadbanie o wysokiej jakości fotel biurowy, dopasowany do ciała człowieka, dający właściwe podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa.

Światło wpływa na kształtowanie przestrzeni biurowej. W ciągu dnia należy jak najlepiej wykorzystać jego naturalną dawkę, oczywiście zabezpieczając szyby roletami lub żaluzjami. Ale równie istotne jest sztuczne oświetlenie, niezbędne wręcz do pracy przy komputerze. Lampka na biurku musi mieć dużą moc, aby oferować naprawdę silny strumień światła. Aby biuro pozostawało energooszczędne, warto jest sprawdzić ofertę żarówek i lamp LED marki Activejet.

Styl całego biura, a więc także kolorystyka i wykorzystane meble, muszą być zgodne z filozofią danej marki i dostosowane do wykonywanych w nich działań. Zawsze sprawdzają się jasne barwy, ale raczej spokojne. W biurze dobrze wygląda kolorystyka skandynawska, a więc chłodne biele i zgaszone szarości. Standardowe meble warto jest wzbogacić jakimś ciekawym dodatkiem, na przykład żywą rośliną lub grafiką na ścianie. Jeżeli do biura przychodzą również potencjalni klienci, dobrym pomysłem jest przygotowanie wygodnego kącika do rozmowy, na przykład w formie kanapy lub dwóch foteli i stolika. Zły dobór kolorów, za dużo intensywnych barw powoduje rozdrażnienie i negatywnie wpływa na kreatywność.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem zasad projektowania przestrzeni biurowej, jest troska o akustykę. Dobrze jest skorzystać z materiałów tłumiących nadmierny hałas, zwłaszcza jeżeli w jednym pomieszczeniu pracuje kilka osób skupionych na innych zadaniach. W tym celu dobrze sprawdzają się tapety ścienne oraz wykładziny na podłodze.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

temu

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Jaki papier fotograficzny wybrać?

temu

Drukując fotografie w domu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które przy zleceniu wykonania odbitek laboratorium są załatwiane za nas. Jednym z takich aspektów jest papier. Różnią się m.in. wykończeniem, gramaturą i pokryciem. Jaki rodzaj papieru będzie najlepiej pasował do twoich zdjęć? 
Zamień własne zdjęcia w wyjątkowe, ozdobne plakaty

temu

Nawet jeżeli nie jesteś zawodowym fotografem, z pewnością w swojej kolekcji masz zdjęcia własnego autorstwa, które wyjątkowo Ci się podobają. Są efektowne, mają wartość sentymentalną lub po prostu wiążą się z nimi dobre wspomnienia. Szkoda byłoby schować je do szuflady – wykorzystaj je jako niepowtarzalną ozdobę i zrób z nich plakaty!
Sprytne DIY – ozdoby na Halloween własnej roboty

temu

Niedługo Halloween – święto duchów, upiorów i wampirów. Moda na przyjęcia halloweenowe przywędrowała do Polski zza oceanu – Polacy coraz chętniej świętują ten dzień, szczególnie zaś lubią go dzieci. Jeśli również planujesz w tym roku halloweenową zabawę – nie zapomnij o nastrojowych dekoracjach. Podpowiadamy jak wykonać je własnymi siłami w domu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.