Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Opublikowany

Przestrzeń biurowa rządzi się swoimi prawami. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na jej przeznaczenie. To miejsce pracy, skupienia, w którym wszystko musi znajdować się we właściwym miejscu i nie sprawdzą się raczej szalone, niefunkcjonalne projekty.

Zacząć należy od ergonomii przestrzeni, to znaczy dopasowania mebli i innego wyposażenia do ludzkiej fizjologii. Obecnie popularne są przestrzenie otwarte, open space, które wpływają na poprawę komunikacji pomiędzy pracownikami. Jednak nawet w jednym większym miejscu, zadbać trzeba o poczucie intymności każdej osoby. Można to uczynić na przykład dzięki samemu sposobowi ustawienia biurek do pracy. Równie ważne jest zadbanie o wysokiej jakości fotel biurowy, dopasowany do ciała człowieka, dający właściwe podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa.

Światło wpływa na kształtowanie przestrzeni biurowej. W ciągu dnia należy jak najlepiej wykorzystać jego naturalną dawkę, oczywiście zabezpieczając szyby roletami lub żaluzjami. Ale równie istotne jest sztuczne oświetlenie, niezbędne wręcz do pracy przy komputerze. Lampka na biurku musi mieć dużą moc, aby oferować naprawdę silny strumień światła. Aby biuro pozostawało energooszczędne, warto jest sprawdzić ofertę żarówek i lamp LED marki Activejet.

Styl całego biura, a więc także kolorystyka i wykorzystane meble, muszą być zgodne z filozofią danej marki i dostosowane do wykonywanych w nich działań. Zawsze sprawdzają się jasne barwy, ale raczej spokojne. W biurze dobrze wygląda kolorystyka skandynawska, a więc chłodne biele i zgaszone szarości. Standardowe meble warto jest wzbogacić jakimś ciekawym dodatkiem, na przykład żywą rośliną lub grafiką na ścianie. Jeżeli do biura przychodzą również potencjalni klienci, dobrym pomysłem jest przygotowanie wygodnego kącika do rozmowy, na przykład w formie kanapy lub dwóch foteli i stolika. Zły dobór kolorów, za dużo intensywnych barw powoduje rozdrażnienie i negatywnie wpływa na kreatywność.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem zasad projektowania przestrzeni biurowej, jest troska o akustykę. Dobrze jest skorzystać z materiałów tłumiących nadmierny hałas, zwłaszcza jeżeli w jednym pomieszczeniu pracuje kilka osób skupionych na innych zadaniach. W tym celu dobrze sprawdzają się tapety ścienne oraz wykładziny na podłodze.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Pomysły na kreatywne wykorzystanie zdjęć

Zdjęcia to wspaniała pamiątka minionych chwil. Chętnie się do nich wraca, aby myślami przywołać przyjazne wspomnienia. Fotografie mogą być również wykorzystane w sposób bardzo kreatywny. Przedstawiamy kilka pomysłów na nietypowe ozdoby ze zdjęciami w roli głównej.