Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Zasady projektowania przestrzeni biurowej

Opublikowany

Przestrzeń biurowa rządzi się swoimi prawami. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na jej przeznaczenie. To miejsce pracy, skupienia, w którym wszystko musi znajdować się we właściwym miejscu i nie sprawdzą się raczej szalone, niefunkcjonalne projekty.

Zacząć należy od ergonomii przestrzeni, to znaczy dopasowania mebli i innego wyposażenia do ludzkiej fizjologii. Obecnie popularne są przestrzenie otwarte, open space, które wpływają na poprawę komunikacji pomiędzy pracownikami. Jednak nawet w jednym większym miejscu, zadbać trzeba o poczucie intymności każdej osoby. Można to uczynić na przykład dzięki samemu sposobowi ustawienia biurek do pracy. Równie ważne jest zadbanie o wysokiej jakości fotel biurowy, dopasowany do ciała człowieka, dający właściwe podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa.

Światło wpływa na kształtowanie przestrzeni biurowej. W ciągu dnia należy jak najlepiej wykorzystać jego naturalną dawkę, oczywiście zabezpieczając szyby roletami lub żaluzjami. Ale równie istotne jest sztuczne oświetlenie, niezbędne wręcz do pracy przy komputerze. Lampka na biurku musi mieć dużą moc, aby oferować naprawdę silny strumień światła. Aby biuro pozostawało energooszczędne, warto jest sprawdzić ofertę żarówek i lamp LED marki Activejet.

Styl całego biura, a więc także kolorystyka i wykorzystane meble, muszą być zgodne z filozofią danej marki i dostosowane do wykonywanych w nich działań. Zawsze sprawdzają się jasne barwy, ale raczej spokojne. W biurze dobrze wygląda kolorystyka skandynawska, a więc chłodne biele i zgaszone szarości. Standardowe meble warto jest wzbogacić jakimś ciekawym dodatkiem, na przykład żywą rośliną lub grafiką na ścianie. Jeżeli do biura przychodzą również potencjalni klienci, dobrym pomysłem jest przygotowanie wygodnego kącika do rozmowy, na przykład w formie kanapy lub dwóch foteli i stolika. Zły dobór kolorów, za dużo intensywnych barw powoduje rozdrażnienie i negatywnie wpływa na kreatywność.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem zasad projektowania przestrzeni biurowej, jest troska o akustykę. Dobrze jest skorzystać z materiałów tłumiących nadmierny hałas, zwłaszcza jeżeli w jednym pomieszczeniu pracuje kilka osób skupionych na innych zadaniach. W tym celu dobrze sprawdzają się tapety ścienne oraz wykładziny na podłodze.

Udostępnij

Powiązane artykuły

Pomysły na kreatywne wykorzystanie zdjęć

Zdjęcia to wspaniała pamiątka minionych chwil. Chętnie się do nich wraca, aby myślami przywołać przyjazne wspomnienia. Fotografie mogą być również wykorzystane w sposób bardzo kreatywny. Przedstawiamy kilka pomysłów na nietypowe ozdoby ze zdjęciami w roli głównej.