7 grzechów głównych przy projektowaniu kuchni

7 grzechów głównych przy projektowaniu kuchni

Opublikowany

Planowanie kuchni, jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu, nie jest łatwe. Musimy pamiętać przede wszystkim o wygodzie, a ewentualne błędy są trudne do skorygowania.

Na  początku musimy  sobie  odpowiedzieć  na  ważne  pytania.  Co  jest  dla  nas  niezbędne  w  kuchni  i  czego  nie potrzebujemy? W jakim stylu i jakiej estetyce będzie utrzymany nasz dom albo mieszkanie? Czy w swojej  kuchni  będziemy  przygotowywać  posiłki  dla  dużej  rodziny,  czy  tylko  gotować  wodę  na herbatę?

1. Zbyt późne planowanie kuchni w nowym mieszkaniu
Na  etapie  remontu  czy  budowy  najważniejsze  są  instalacje.  To  one  decydują  o  funkcjonalnym rozmieszczeniu  sprzętów  typu  zlew,  płyta  grzewcza  i  lodówka.  Przy  rozmieszczeniu  najważniejszych  urządzeń  trzeba  pamiętać  o  zachowaniu  odpowiedniej  odległości  między  lodówką i zlewem   oraz   między   zlewem   i   płytą   grzewczą.   Planując   kuchnię   nie   powinniśmy   zbytnio popuszczać wodzy  fantazji, szczególnie  jeśli urządzamy  ją samodzielnie. Czasami ryzyko łączenia kilku  kolorów,  wzorów,  struktur  lub  nietypowego  wyposażenia  może  skończyć się  jedynie  stratą nerwów, czasu i pieniędzy.  

2. Za mało blatu
Kuchnia  jest  pomieszczeniem,  w  którym  często  skupia  się całe życie  rodzinne.  Dlatego  na  etapie planowania najlepiej założyć, że przebywają w niej co najmniej dwie osoby i zorganizować dla nich miejsce. Dla  wygody  z  obu  stron  wokół  płyty  kuchennej  powinny  być  szerokie  blaty,  umożliwiające swobodne    odstawienie    garnków.    Umieszczanie    płyty    w    narożniku    pomieszczenia to nieergonomiczne podejście, które utrudni korzystanie z kuchni. Podobnie jest z odległością między między lodówką i zlewem. Nie można przy tym przesadzić - zbyt duże odległości między sprzętami są równie uciążliwe, jak zbyt małe.  Dlatego  w  dużych  kuchniach  sprawdza  się  wyspa  lub  stół,  zaś  w  małych  meble  robione  na  zamówienie i nietypowe rozwiązania.

3. Za mało miejsca do przechowywania
Kilka łyżek,  otwieracz  do  puszek,  korkociąg  i  już  robi  się bałagan.  Nawet  mała  ilość  kuchennych akcesoriów  może  wywołać  wrażenie  bałaganu.  Jeżeli  mamy  niewielką  kuchnię  najlepiej,  by wszystko było schowane. Ze względu na wygodę pracy optymalna jest sytuacja, gdy każda rzecz w kuchni ma swoje ustalone,  stałe miejsce.

4. Projekt kuchni wykonany przez wykonawcę
Nie  powierzajmy  najważniejszych  wyborów,  które  będą  decydować o  naszym  funkcjonowaniu  we własnej przestrzeni osobie niewykwalifikowanej w dziedzinie aranżacji. Projekt tego pomieszczenia powinien  być  dostosowany  do  naszych  potrzeb,  naszego  stylu życia,  ale  też  do  danej  przestrzeni  i naszego gustu.

5. Podążanie za najnowszymi trendami
Osoby nieobcujące na co dzień z nowinkami w dziedzinie architektury wnętrz mogą zachłysnąć się najnowszymi   trendami,   które   bardzo   często   nie   są   uniwersalne   i   ponadczasowe.   Pierwsze zauroczenie może szybko minąć, a my zostaniemy z wyborem który nie odpowiada nam na dłuższą metę.  Warto  przemyśleć,  czy  nie  warto  postawić  raczej  na  sprawdzone  rozwiązania,  które  nie znudzą się po kilku miesiącach.  

6. Niewłaściwe oświetlenie
Oświetlenie  jest  prawdopodobnie  najważniejszym  aspektem  urządzania  wnętrz,  nie  tylko  kuchni.  W kuchni można wyróżnić trzy rodzaje niezbędnego oświetlenia, gwarantującego wygodę pracy:  
 - Oświetlenie blatów roboczych najczęściej znajdujące się pod szafkami wiszącymi.  
 - Umiejętne  oświetlenie  wnętrza  szafek  górnych  i  dolnych,  znajdujące  się  w  suficie  lub  w samych szafkach.  
 - Główne  oświetlenie  pomieszczenia,  ale  takie,  które  nie  powoduje  powstawanie  cienia  w momencie stania przy blatach.  
Ewentualnie  możemy  przemyśleć  zastosowanie  oświetlenia dekoracyjnego,  dyskretnie  oświetlającego ciekawe pod względem estetycznym elementy wnętrza.

7. Nadmierna oszczędność kosztem jakości
Kluczowym  błędem  popełnianym  przy  urządzaniu  kuchni  jest  nieracjonalne gospodarowanie  budżetem,  który  przeznaczyliśmy  na  naszą  kuchnię.  Trudno  jest  od  razu  obliczyć  wszystkie  wydatki związane z remontem. Jeśli chodzi o kuchnię, musimy założyć, że wydamy kilkaset złotych więcej, szczególnie,  jeśli  dawno  nie  była  remontowana.  Pamiętajmy  -  im  dłużej  trwa  urządzanie  kuchni, tym większe szanse, że ceny w sklepach ulegną zmianie.

Autorką tekstu jest współpracująca z marką Activejet projektantka wnętrz - Joanna Ochota


Udostępnij

Powiązane artykuły
Trendy kolorystyczne na 2018 rok

temu

Istnieje kilka organizacji, firm, producentów i instytutów, które rok w rok debatują nad trendami na zbliżający się sezon. Rok w rok także wybierany jest dominujący i odzwierciedlający te trendy kolor. W 2017 królowała zieleń - zarówno na ścianach, jak i w formie ożywionej i nieożywionej. Jesteście ciekawi, jakim kolorem będziemy cieszyć się w przyszłym roku?
Oświetlenie pokoju małego mistrza

temu

Twoje dziecko dorasta i rozpoczyna swoją przygodę z edukacją? W takim razie wiesz, jak ważne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego kącika do pracy i nauki. Po wybraniu odpowiednich mebli, kolejnym krokiem jest zadbanie o oświetlenie. W końcu lampa biurkowa o odpowiedniej mocy odciąża wzrok i pozwala lepiej skupić się na nauce.
Wpływ barwy i natężenia światła na samopoczucie

temu

Czy wiesz, że światło ma kluczowy wpływ na to, jak czujesz się w danym momencie? Jesień i zima to ten czas w roku, kiedy mniej jest naturalnego światła, a to może wywoływać nawet stany depresyjne. Z pewnością powoduje to, że ludzie stają się bardziej senni, apatyczni, mają mniej energii, a co za tym idzie – z mniejszą efektywnością wykonują swoje codzienne zadania. Aby temu zaradzić warto odpowiednio dobrać oświetlenie w swoim domu i miejscu pracy.
Oświetlenie domu i ogrodu jesienią

temu

Jesień to ta pora roku, w trakcie trwania której coraz szybciej robi się ciemno. Dlatego już zawczasu należy pomyśleć o dobraniu odpowiedniego oświetlenia do domu i ogrodu. Lampy Activejet sprawdzą się w tej roli znakomicie.

Lampka Orion 2 – dla osób, które nie mogą wysiedzieć w miejscu

Najnowszą propozycję marki Activejet – lampkę Orion 2, z pewnością można nazwać produktem w pełni uniwersalnym. Prosty kształt, biały kolor, nowoczesny wygląd, a do tego szereg nietuzinkowych funkcjonalności sprawiają, że ta niewielka lampka to niezastąpiony element wyposażenia w każdym domu.