Jaki aparat zabrać w podróż?

Jaki aparat zabrać w podróż?

Opublikowany

Lustrzanka, kompakt a może bezlusterkowiec – miłośnicy fotografii mogą przebierać w dziesiątkach modeli, a w ofercie producentów można się łatwo pogubić. Podpowiadamy, jakie rodzaje aparatów najlepiej sprawdzą się w podróży.

Jeszcze do niedawna sprawa była prosta – niewielki, wygodny w noszeniu kompakt albo ciężka lustrzanka. W pierwszym przypadku trzeba było pogodzić się z zazwyczaj niższą jakością zdjęć, w drugim - z bolącymi od noszenia sprzętu plecami. Obecnie technologia stosowana nawet w niewielkich aparatach jest na tyle zaawansowana, że różnica w osiąganych efektach nie jest aż tak duża.

Podczas wojaży warto więc rozważyć skorzystanie z mniejszego rozmiarami sprzętu. Ogromne możliwości daje nam nawet smartfon, a zazwyczaj jakość zdjęć w zupełności wystarcza, jeśli nie mamy zamiaru ich drukować albo oglądać na zbyt dużym ekranie.
Telefon ma jednak sporo ograniczeń – kiepska jakość zdjęć przy słabym świetle, zazwyczaj brak możliwości zmiany ogniskowej, a przede wszystkim szybko wyczerpująca się bateria. Dlatego w podróż warto zabrać aparat kompaktowy – jego bateria jest znacznie bardziej wytrzymała, jakość zdjęć zwykle jest lepsza, a robienie zdjęć wygodniejsze.

Dla osób, które poważniej myślą o fotografii ciekawą propozycją są bezlusterkowce. Ten rodzaj aparatów, łączących cechy kompaktów i lustrzanek, pojawił się w sklepach stosunkowo niedawno, ale zdobywa coraz większą popularność. W dużym uproszczeniu są to urządzenia z wymiennymi obiektywami, które nie posiadają ruchomego lustra. Pozwala to zachować niewielkie rozmiary i wagę, nie ograniczając jednocześnie naszej kreatywności i dostarczając zdjęć znakomitej jakości. Wady? Odczują je głównie ci, którzy nie uznają kompromisów jeśli chodzi o jakość zdjęć, oraz zawodowcy, którzy używają sprzętu godzinami albo wykorzystują niepotrzebne amatorom możliwości aparatów. Coraz większa liczba profesjonalistów decyduje się jednak zamienić lustrzanki na poręczniejsze bezlusterkowce. Dzięki niskiej wadze i niewielkich rozmiarom takie aparaty mieszczą się nawet do kieszeni, zawsze gotowe do uchwycenia najpiękniejszych chwil wyjazdu. W tej kategorii sprzętu prym wiodą producenci tacy jak Olympus czy Sony.

Najambitniejsi miłośnicy fotografii zwykle decydują się na lustrzanki. Mają one niezaprzeczalne zalety – przede wszystkim możliwość wymiany obiektywów oraz dużą matrycę, rejestrująca lepszej jakości obraz. Jest to jednak sprzęt dość ciężki i drogi, w dodatku jego obsługa wymaga sporej wprawy, zaś amatorzy zwykle nie wykorzystują pełni możliwości takich aparatów.

Co więc wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli priorytetem jest mobilność, lepiej zdecydować się na kompakt. Wyższą jakość zdjęć i kontrolę nad kadrem zapewni lustrzanka. Jednak w podróży może się okazać zbyt nieporęczna. Kompromisem jest bezlusterkowiec, który za cenę porównywalną z lustrzanką oferuje wygodę użytkowania, dobrą jakość fotografii i niewielką wagę.

Gdy już wrócicie z wojaży doskonałą pamiątką będą zdjęcia, które z łatwością wydrukujecie w domu - wystarczy sięgnąć po tusze i papiery fotograficzne marki Activejet.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!