Jaki aparat zabrać w podróż?

Jaki aparat zabrać w podróż?

Opublikowany

Lustrzanka, kompakt a może bezlusterkowiec – miłośnicy fotografii mogą przebierać w dziesiątkach modeli, a w ofercie producentów można się łatwo pogubić. Podpowiadamy, jakie rodzaje aparatów najlepiej sprawdzą się w podróży.

Jeszcze do niedawna sprawa była prosta – niewielki, wygodny w noszeniu kompakt albo ciężka lustrzanka. W pierwszym przypadku trzeba było pogodzić się z zazwyczaj niższą jakością zdjęć, w drugim - z bolącymi od noszenia sprzętu plecami. Obecnie technologia stosowana nawet w niewielkich aparatach jest na tyle zaawansowana, że różnica w osiąganych efektach nie jest aż tak duża.

Podczas wojaży warto więc rozważyć skorzystanie z mniejszego rozmiarami sprzętu. Ogromne możliwości daje nam nawet smartfon, a zazwyczaj jakość zdjęć w zupełności wystarcza, jeśli nie mamy zamiaru ich drukować albo oglądać na zbyt dużym ekranie.
Telefon ma jednak sporo ograniczeń – kiepska jakość zdjęć przy słabym świetle, zazwyczaj brak możliwości zmiany ogniskowej, a przede wszystkim szybko wyczerpująca się bateria. Dlatego w podróż warto zabrać aparat kompaktowy – jego bateria jest znacznie bardziej wytrzymała, jakość zdjęć zwykle jest lepsza, a robienie zdjęć wygodniejsze.

Dla osób, które poważniej myślą o fotografii ciekawą propozycją są bezlusterkowce. Ten rodzaj aparatów, łączących cechy kompaktów i lustrzanek, pojawił się w sklepach stosunkowo niedawno, ale zdobywa coraz większą popularność. W dużym uproszczeniu są to urządzenia z wymiennymi obiektywami, które nie posiadają ruchomego lustra. Pozwala to zachować niewielkie rozmiary i wagę, nie ograniczając jednocześnie naszej kreatywności i dostarczając zdjęć znakomitej jakości. Wady? Odczują je głównie ci, którzy nie uznają kompromisów jeśli chodzi o jakość zdjęć, oraz zawodowcy, którzy używają sprzętu godzinami albo wykorzystują niepotrzebne amatorom możliwości aparatów. Coraz większa liczba profesjonalistów decyduje się jednak zamienić lustrzanki na poręczniejsze bezlusterkowce. Dzięki niskiej wadze i niewielkich rozmiarom takie aparaty mieszczą się nawet do kieszeni, zawsze gotowe do uchwycenia najpiękniejszych chwil wyjazdu. W tej kategorii sprzętu prym wiodą producenci tacy jak Olympus czy Sony.

Najambitniejsi miłośnicy fotografii zwykle decydują się na lustrzanki. Mają one niezaprzeczalne zalety – przede wszystkim możliwość wymiany obiektywów oraz dużą matrycę, rejestrująca lepszej jakości obraz. Jest to jednak sprzęt dość ciężki i drogi, w dodatku jego obsługa wymaga sporej wprawy, zaś amatorzy zwykle nie wykorzystują pełni możliwości takich aparatów.

Co więc wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli priorytetem jest mobilność, lepiej zdecydować się na kompakt. Wyższą jakość zdjęć i kontrolę nad kadrem zapewni lustrzanka. Jednak w podróży może się okazać zbyt nieporęczna. Kompromisem jest bezlusterkowiec, który za cenę porównywalną z lustrzanką oferuje wygodę użytkowania, dobrą jakość fotografii i niewielką wagę.

Gdy już wrócicie z wojaży doskonałą pamiątką będą zdjęcia, które z łatwością wydrukujecie w domu - wystarczy sięgnąć po tusze i papiery fotograficzne marki Activejet.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Jakie światło do małego mieszkania?

Małe mieszkanie sprawia wiele problemów związanych z jego aranżacją. Może to dotyczyć również doboru właściwego oświetlenia. Z tego powodu zapoznaj się z kilkoma poszczególnymi wskazówkami, które pomogą ci lepiej zaplanować jego rozmieszczenie.