Archiwizacja fotografii – przechowywanie zdjęć tak, by nie zginęły

Archiwizacja fotografii – przechowywanie zdjęć tak, by nie zginęły

Opublikowany

Co zrobić ze zdjęciami, by nie zniknęły gdzieś w zakamarkach dysków twardych? Radzimy jak postępować, by nie stracić fotografii i bez problemu odnaleźć je, gdy są nam potrzebne. Na początek zła wiadomość – dyski twarde są awaryjne. Niestety stosunkowo często dochodzi do uszkodzeń, a odzyskanie danych nie zawsze jest możliwe.

W przypadku komputerów stacjonarnych warto zastanowić się nad instalacją w komputerze dwóch dysków. Jeden z nich może posłużyć jako archiwum, do którego będziemy wrzucać kopie najważniejszych dla nas fotografii. W ten sam sposób można wykorzystać dyski zewnętrzne, na które można zgrać kluczowe pliki. Istotne jest, by takie urządzenie nie było używane na co dzień. Lepiej trzymać je w szufladzie i traktować jako kopię awaryjną.

Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z tzw. chmury. To usługa, w ramach której otrzymujemy swój wirtualny dysk, do którego mamy dostęp z poziomu przeglądarki internetowej lub specjalnej aplikacji. To spore ułatwienie, gdy chcemy mieć dostęp do zdjęć z kilku urządzeń. Wiele tego rodzaju usług jest oferowanych bezpłatnie – taką opcję daje m.in. Google oraz Dropbox. Ich obsługa jest banalnie prosta: zazwyczaj wystarczy przeciągnąć wybrane pliki do właściwego okienka. Skorzystanie z większej przestrzeni dyskowej wymaga jednak opłacenia abonamentu. Chcąc używać darmowej wersji, lepiej ograniczyć liczbę plików i umieszczać w chmurze tylko najważniejsze zdjęcia. To rozwiązanie pozwoli nieco ograniczyć skutki ewentualnej kradzieży lub zgubienia sprzętu komputerowego. Nawet gdy stracimy urządzenie, wciąż będziemy mieli dostęp do naszych fotografii.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dysk tradycyjny czy chmurę, warto zadbać o porządek w plikach. Najłatwiej zrobić to za pomocą odpowiednio nazwanych folderów. Popularny jest klucz według dat. Można także nazwać foldery tematycznie, np. „Wakacje 2016_Bałtyk”. Jeżeli robimy dużo zdjęć, dobrze sprawdzi się system mieszany, w którym tworzymy odpowiednio nazwane podfoldery. Pozwoli to szybko znaleźć potrzebny plik i uniknąć zagubienia zdjęć na komputerze.

Jest jeszcze jeden sposób na archiwizowanie fotografii – ich druk. W czasach zdjęć cyfrowych coraz mniej osób zaprząta sobie głowę robieniem odbitek. Niesłusznie – to właśnie wydruki są najbardziej trwałą formą archiwizowania zdjęć. W dodatku ich wykonanie nie musi się wiązać z wyprawą do laboratorium i czekaniem na realizację zamówienia. Domowe drukarki dają wydruki na tyle wysokiej jakości, że spokojnie można wykonać odbitki przy własnym biurku. By zdjęcia z czasem nie straciły koloru i cieszyły oko, warto wybrać odpowiedniej jakości papier, przeznaczony do naszego typu drukarki. Świetne efekty i żywe kolory można osiągnąć korzystając z papierów fotograficznych firmy Activejet.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sposoby na przedłużenie lata – dekoracje z wykorzystaniem zdjęć z wakacji

temu

Schyłek lata to najmniej przyjemny odcinek roku.  Kończą się wakacje, a co za tym idzie, mija okres wysokich temperatur i wyjazdów. W zamian pojawia się obowiązek powrotu do codzienności i jesiennych szarówek. Istnieje jednak prosty sposób na zatrzymanie letniego nastroju na dłużej. W tym celu najlepiej jest wykorzystać zdjęcia z wakacji.
Personalizacja wydruku

temu

Do lamusa odeszły już czasy, kiedy posługiwano się fotografią analogową, a wywoływanie zdjęć z fotograficznej kliszy było prawdziwym wyzwaniem, wykorzystującym ciemnie i szereg odczynników. Obecnie już niemal każdy posiada aparat cyfrowy albo nawet telefon komórkowy, którego aparat ma coraz więcej mega pikseli. A co za tym idzie, wydruk fotografii jest już możliwy w zaciszu domu. Wystarczy w tym celu drukarka i kilka gadżetów.
Właściwy toner do konkretnych potrzeb – przegląd produktów

temu

Toner i jego zamiennik wybiera się w zależności od konkretnego typu i modelu drukarki. Nie można się pomylić w tym zakresie, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo nawet uszkodzenia drukarki, nie mówiąc już o tym, że kartridż po prostu nie będzie pasował. Marka Activejet na swojej stronie internetowej udostępnia prostą wyszukiwarkę, która pozwala na dobranie wysokiej jakości zamiennika, zgodnego z naszymi potrzebami.
Jak tworzyć kolaże ze zdjęć

temu

Kolaże ze zdjęć pozwalają na stworzenie ciekawego zestawienia różnych fotografii, na przykład z tego samego wydarzenia, takiego jak wakacyjny wyjazd. Wygląda to atrakcyjnie i skutecznie oddaje wiele emocji na jednym obrazie. Przedstawiamy jak taki kolaż wykonać krok po kroku.

Fotografia architektury – jak zrobić dobre zdjęcie zabytkom?

Zabytki i budynki to jeden z najczęstszych motywów zdjęć z podróży. Wbrew pozorom wykonanie dobrej fotografii tego typu wcale nie jest łatwe. Podpowiadamy, jak je wykonać oraz edytować.