Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Opublikowany

W każdym biurze drukarka jest jednym z podstawowych urządzeń elektronicznych. Dokumenty w wersji papierowej nadal są głównym materiałem pracy w wielu firmach i instytucjach. Dlatego często pojawia się pytanie, jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w biurze? Czy wybrać drukarkę laserową, igłową, czy atramentową? 

Wybór drukarki zależy w główniej mierze od wielkości naszego przedsiębiorstwa i od ilości produkowanych w nim wydruków. W firmach drukujących większe nakłady, lepsze i bardziej ekonomiczne będą drukarki laserowe monochromatyczne, które oferują wyższą, jakość wydruku i szybsze działanie. Do małych biur wybierane są najczęściej kolorowe drukarki atramentowe, które drukują dość szybko i są relatywnie tańsze w nabyciu. Na rynku są również dostępne drukarki igłowe. Są one urządzeniami specjalistycznymi używanymi głównie w magazynach, do druku faktur, wykresów czy potwierdzeń. Ich zaletą jest to, że pozwalają na wydruk kilku kopii jednocześnie.

W przypadku drukarek igłowych nie liczy się, jakość wydruku, ale liczba stron wydrukowanych w ciągu minuty. Przy zakupie drukarki do firmy warto zastanowić się, w jakim rozmiarze najczęściej będzie robiony wydruk. Dla większości firm odpowiedni jest standardowy format drukowania, popularne A4. Drukarki tego typu znajdą zastosowanie w biurach, w których drukuje się przede wszystkim faktury czy zwykłe dokumenty. Jeśli jednak często drukujemy materiały o mniej popularnym wymiarze, na przykład plakaty, oferty czy ogłoszenia, lepiej zdecydować się na drukarkę obsługująca format A3.

Obecnie coraz więcej drukarek atramentowych używanych w biurach, to urządzenia wielofunkcyjne, umożliwiające nie tylko wydruk, ale też skanowanie dokumentów oraz wykonywanie kserokopii. Tutaj znów warto zastanowić się, jaki format będzie najodpowiedniejszy dla naszej działalności, czy popularny A4, czy większy, A3. Powinniśmy także zwrócić uwagę na rozdzielczość, by jakość zeskanowanych materiałów była jak najlepsza.Jeśli zastanawiamy się nad zakupem drukarki laserowej, pamiętajmy, że na rynku są także urządzania wykorzystujące podczas drukowania mechanizm LED. Drukarka taka ma matrycę, na której są rozmieszczone diody LED odpowiadające za naświetlanie obrazu na bębnie.

Drukarki LED są zbudowane z mniejszej ilości elementów ruchomych, co daje niższy koszt produkcji. Urządzenia te mają jednak gorszą jakość wydruku, na przykład zdjęć. Jednak przy drukowaniu dokumentów tekstowych różnica ta nie jest aż tak zauważalna. Rozdzielczość drukarek LED zależy od ilości zamontowanych diod. Większa ilość diod nie zmienia szybkości przy wyższej rozdzielczości obrazu.Ważnym punktem przy wyborze drukarki jest koszt jej eksploatacji. Należy sprawdzić koszty zakupu tonera i liczbę stron, jaką można wydrukować przy jego wykorzystaniu.
 
Na rynku można spotkać wersje tonerów o zwiększonej pojemności, dzięki którym koszt wydruku jednej strony znacząco się zmniejsza.Przy dużej ilości dokumentów, równie ważna jest szybkość wydruku i maksymalne obciążenie. Należy sprawdzić liczbę stron drukowanych w przeciągu jednej minuty. Na szybkość wydruku wpływa rozdzielczość dokumentu oraz rodzaj druku (czarno-biały lub kolorowy). Z kolei maksymalne obciążenie mówi nam ile stron miesięcznie można wydrukować za pomocą danej drukarki. Mając na uwadze wszystkie wymienione parametry z pewnością uda się wam dopasować drukarkę do potrzeb i wymogów waszej firmy. 

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

temu

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Jaki papier fotograficzny wybrać?

temu

Drukując fotografie w domu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które przy zleceniu wykonania odbitek laboratorium są załatwiane za nas. Jednym z takich aspektów jest papier. Różnią się m.in. wykończeniem, gramaturą i pokryciem. Jaki rodzaj papieru będzie najlepiej pasował do twoich zdjęć? 
Sprytne DIY – ozdoby na Halloween własnej roboty

temu

Niedługo Halloween – święto duchów, upiorów i wampirów. Moda na przyjęcia halloweenowe przywędrowała do Polski zza oceanu – Polacy coraz chętniej świętują ten dzień, szczególnie zaś lubią go dzieci. Jeśli również planujesz w tym roku halloweenową zabawę – nie zapomnij o nastrojowych dekoracjach. Podpowiadamy jak wykonać je własnymi siłami w domu.
Kolorowanki dla dorosłych – wspaniały sposób na relaks

temu

Kiedy ostatnio coś rysowałeś albo kolorowałeś? Ta zapomniana sztuka najczęściej swój kres ma wraz z końcem szkoły. Tymczasem coraz popularniejsze kolorowanki dla dorosłych mają mnóstwo zalet. To dobry sposób na wieczorny relaks, odstresowanie się, zapomnienie o wszelkich problemach. Dodatkowo kolorowanki naprawdę rozbudzają kreatywność.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.