Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Opublikowany

W każdym biurze drukarka jest jednym z podstawowych urządzeń elektronicznych. Dokumenty w wersji papierowej nadal są głównym materiałem pracy w wielu firmach i instytucjach. Dlatego często pojawia się pytanie, jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w biurze? Czy wybrać drukarkę laserową, igłową, czy atramentową? 

Wybór drukarki zależy w główniej mierze od wielkości naszego przedsiębiorstwa i od ilości produkowanych w nim wydruków. W firmach drukujących większe nakłady, lepsze i bardziej ekonomiczne będą drukarki laserowe monochromatyczne, które oferują wyższą, jakość wydruku i szybsze działanie. Do małych biur wybierane są najczęściej kolorowe drukarki atramentowe, które drukują dość szybko i są relatywnie tańsze w nabyciu. Na rynku są również dostępne drukarki igłowe. Są one urządzeniami specjalistycznymi używanymi głównie w magazynach, do druku faktur, wykresów czy potwierdzeń. Ich zaletą jest to, że pozwalają na wydruk kilku kopii jednocześnie.

W przypadku drukarek igłowych nie liczy się, jakość wydruku, ale liczba stron wydrukowanych w ciągu minuty. Przy zakupie drukarki do firmy warto zastanowić się, w jakim rozmiarze najczęściej będzie robiony wydruk. Dla większości firm odpowiedni jest standardowy format drukowania, popularne A4. Drukarki tego typu znajdą zastosowanie w biurach, w których drukuje się przede wszystkim faktury czy zwykłe dokumenty. Jeśli jednak często drukujemy materiały o mniej popularnym wymiarze, na przykład plakaty, oferty czy ogłoszenia, lepiej zdecydować się na drukarkę obsługująca format A3.

Obecnie coraz więcej drukarek atramentowych używanych w biurach, to urządzenia wielofunkcyjne, umożliwiające nie tylko wydruk, ale też skanowanie dokumentów oraz wykonywanie kserokopii. Tutaj znów warto zastanowić się, jaki format będzie najodpowiedniejszy dla naszej działalności, czy popularny A4, czy większy, A3. Powinniśmy także zwrócić uwagę na rozdzielczość, by jakość zeskanowanych materiałów była jak najlepsza.Jeśli zastanawiamy się nad zakupem drukarki laserowej, pamiętajmy, że na rynku są także urządzania wykorzystujące podczas drukowania mechanizm LED. Drukarka taka ma matrycę, na której są rozmieszczone diody LED odpowiadające za naświetlanie obrazu na bębnie.

Drukarki LED są zbudowane z mniejszej ilości elementów ruchomych, co daje niższy koszt produkcji. Urządzenia te mają jednak gorszą jakość wydruku, na przykład zdjęć. Jednak przy drukowaniu dokumentów tekstowych różnica ta nie jest aż tak zauważalna. Rozdzielczość drukarek LED zależy od ilości zamontowanych diod. Większa ilość diod nie zmienia szybkości przy wyższej rozdzielczości obrazu.Ważnym punktem przy wyborze drukarki jest koszt jej eksploatacji. Należy sprawdzić koszty zakupu tonera i liczbę stron, jaką można wydrukować przy jego wykorzystaniu.
 
Na rynku można spotkać wersje tonerów o zwiększonej pojemności, dzięki którym koszt wydruku jednej strony znacząco się zmniejsza.Przy dużej ilości dokumentów, równie ważna jest szybkość wydruku i maksymalne obciążenie. Należy sprawdzić liczbę stron drukowanych w przeciągu jednej minuty. Na szybkość wydruku wpływa rozdzielczość dokumentu oraz rodzaj druku (czarno-biały lub kolorowy). Z kolei maksymalne obciążenie mówi nam ile stron miesięcznie można wydrukować za pomocą danej drukarki. Mając na uwadze wszystkie wymienione parametry z pewnością uda się wam dopasować drukarkę do potrzeb i wymogów waszej firmy. 

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!